PIERWSZA KARTKA IMIENINOWA

W zasadzie to była moja pierwsza kartka imieninowa wykonana w Kricie. Użyłam do jej zrobienia pewnego sprytnego triku, o którym Wam teraz opowiem. Jest bardzo przydatny; dzięki niemu można stworzyć coś zaawansowanego – nawet jak ktoś nie umie czegoś narysować. A w zasadzie szczególnie wtedy 😉

Adam i Gabriela to moi znajomi, obecnie małżeństwo. Jako że małżeństwo, to organizowali imieniny wspólnie (wypadały w niedużej odległości czasowej). Można było zrobić dwie kartki – dla każdego z nich osobno. Ja jednak postanowiłam zaprojektować jedną dla obojga.

JAK POWSTAŁA?

Imię Adam kojarzy się z tym Adamem z raju, co to on tam z Ewą, zakazanym owocem i takie tam. Uznałam, że warto się tym zainspirować i na kartce umieścić “pierwszego człowieka”. Kalkowałam go z pewnego obrazu związanego z rajską tematyką (to ten trik, ale o tym za chwilę). Powstał Adam, więc brakowało jeszcze Gabrieli. Z racji, że nie kojarzyłam żadnej znanej żeńskiej postaci o tym imieniu, wzięłam na warsztat popularnego archanioła od Zwiastowania. Narysowałam go także na podstawie Adama z obrazu. A co! Skoro był… 🙂 Oczywiście dodałam odpowiednie atrybuty – długie włosy, skrzydła, białą szatę. Myślę, że po tych zabiegach da się rozpoznać w tej postaci anioła. Żeby było weselej, pokolorowałam obu panów. Kreskowaniem, by to ciekawiej, bardziej “kreskówkowo” wyglądało. Po tym, jak na kartce pojawili się Adam i Gabriela, było jeszcze dosyć pusto, więc tym samym kreskowaniem ozdobiłam brzegi i cały tył.

TRIK UŁATWIAJĄCY ŻYCIE

A teraz opowiem o tym triku. Polega on – w skrócie mówiąc – na kalkowaniu. Programy graficzne na szczęście dają nam taką możliwość, przede wszystkim ze względu na warstwy. Tak więc na warstwie dolnej umieszczam zdjęcie czy obraz. Na warstwie wyżej możemy już kalkować. Zwykle jak korzystam z tego sposobu, to nakreślam tylko kontury i dalej puszczam wodze fantazji. Czasem upraszczam to, co jest w warstwie poniżej i przetwarzam na obrazek bardziej graficzny. Generalnie można w ten sposób zrobić wiele rzeczy: rysunek ze zdjęcia, pastisz dzieła sztuki… możemy sobie ułatwić życie i skrócić męki, gdy nie udaje nam się narysować np. jakiejś pozy. Taki to właśnie przydatny trik.

To jak, przekonani? Może Wam też ten sposób pomoże 🙂

Spread the love