Kiedyś rożek – bet, niezbędny element noworodkowej wyprawki, służący głównie do owijania i trzymania dziecka. Dziś części osób nadal przydatny, innym w ogóle nie potrzebny. Może być gruby lub cienki, sztywny lub nie, może być uszyty z najmodniejszych materiałów w sezonie. A z czego konkretnie może być zrobiony i do czego może się przydać, także w zależności od grubości? O tym właśnie postaram się teraz opowiedzieć.
Czy rożki są potrzebne?
Jak większość rzeczy: nie są niezbędne, ale moim zdaniem są przydatne. W zasadzie wystarczy jeden lub dwa na zmianę. Można nim ciasno otulić noworodka, można w nim nosić. Jeśli jest usztywniony, młodzi rodzice poczują się pewniej, trzymając malucha. Noworodek może być po prostu takim rożkiem przykryty. Można też stosować go jako podkład/kocyk na podłoże. Co ze starszym niemowlęciem? Starsze prawdopodobnie nie będzie chciało być owijane, ale z powodzeniem może być takim rożkiem przykryte. Tak jak zwykłym kocykiem – oczywiście o ile nie jest to super gruby rożek. Może też dalej traktować rożek jak matę, a także zabawkę.
Gruby i sztywny rożek czy cienki?
Jaki rożek wybrać – gruby czy cienki? Oba mają zastosowania, w których będą się lepiej sprawdzały. Różnią się w zasadzie głównie wypełnieniem – jego ilością (np. liczbą warstw owaty), grubością czy rodzajem. Decyduje ono o takich parametrach jak sztywność rożka czy też izolacyjność (np. zatrzymywanie ciepła). Może też mieć wpływ na odczucie miękkości. Bardziej puchate wypełnienie będzie się wydawać miększe.
Gruby
Gruby, sztywny rożek sprawdzi się jako stabilizujący bet, w którym bezpiecznie można trzymać noworodka (kiedyś zawijanie w taki bet to był must have). Niektórzy nie czują się pewnie przy tak kruchym ciałku. Może im to pomóc przełamać strach przed wzięciem malucha na ręce. Będzie też dziecku pod nim/w nim cieplej. Ponadto użyty jako mata lepiej odizoluje od podłoża, zarówno w kwestii temperatury jak i twardości.
Cienki
Co z cienkim rożkiem? Dziecku urodzonemu w ciepłym czasie nie będzie w nim za gorąco. Dość łatwo go usztywnić, jeśli chce się mieć pomoc w stabilnym trzymaniu noworodka. Cienki rożek lepiej się sprawdza jako kołderka. Łatwiej nim przykryć dziecko w foteliku. Myślę, że zajmuje też mniej miejsca.
Z czego są zrobione rożki?
Rożek to najczęściej po prostu zszyte ze sobą trzy kwadratowe kawałki materiałów i wywrócone na prawą stronę (lub więcej jeśli w środku jest więcej warstw). W środku jest zazwyczaj owata – to taka włóknina poliestrowa, zwykle biała. Ma funkcję izolacyjną, czyli np. zatrzymuje ciepło. Zamiast owaty mogłaby być pewnie użyta wełna, ale nie spotkałam się z tym.
Co z zewnętrzną częścią rożka? Najczęściej co najmniej jedna strona jest z płótna bawełnianego (lub satyny bawełnianej). Używa się do tego materiałów wzorzystych w tak zwane wzory dziecięce, kwiatowe (to dla dziewczynek) lub też geometryczne z certyfikatem oeko-tex (potwierdza m.in. brak toksyczności).
Druga strona bywa robiona z tego samego materiału, ale np. o innym wzorze. Częściej jednak spotykam się z obecnością materiału o jakiejś fakturze lub włosie. Swego czasu popularne było minky (poliestrowa, miękka w dotyku dzianina z wypukłymi kropkami). Potem nastał czas welwetu i wafelka. Ja z kolei użyłam też bawełnianego weluru. Bardzo ciekawym materiałem jest wspomniany wafelek – jest bawełniany i ma strukturę przypominającą gofra.
Jak było u nas?
Pierwszy rożek uszyłam dla Łucji, ale jego parametry nie były bardzo istotne. Miał być po prostu mały. Rożek dla Gabrysia uszyłam, jak byłam z nim w ciąży. Tu możecie o nim poczytać. Na początku Gabryś był w niego owijany. Potem zaczął służyć głównie jako kołderka do dostawki, wózka i fotelika.
Obecnie rożek nadal się przydaje. Przykrywamy nim Gabrysia do snu (nie, nie ma on w zwyczaju zarzucać kocyków na głowę, robi to głównie z przewiewną tetrą jak przeszkadza mu światło). Oczywiście w tej funkcji rożek jest układany jak zwykła kołderka. Z kolei gdy wychodzimy na dwór, służy on za przykrycie w wózku, a także w foteliku. Czasem też służy Gabrysiowi do zabawy lub gryzienia. Oczywiście stanowi wraz z podusią także element dekoracyjny łóżeczka.
Do czego stosuje się rożek – podsumowanie
– jako kołderka do łóżeczka
– jako becik
– przykrycie dziecka w foteliku
– przykrycie w wózku
– element dekoracyjny
– jako mata, na której można położyć dziecko
– zabawka
– pomoc w trzymaniu malucha
– jako otulacz