Chcecie wiedzieć, do czego mi się przydaje znajomość grafiki komputerowej? A może zastanawiacie się, czy Wam też do czegoś by się to przydało? Spróbuję w tym wpisie zebrać kilka takich zastosowań, które mogą także Was zainteresować. Kto wie, może też spróbujecie w tej dziedzinie swoich sił i okaże się, że radzicie sobie wyśmienicie i Was to wciąga?
Oto wspomniane zastosowania grafiki:
Zaproszenia
Robiłam już trochę zaproszeń i wcale nie tylko na śluby i tego typu duże okazje. Pamiętam, że kiedyś zdarzyło mi się tworzyć zaproszenia na moją imprezę urodzinową. Możliwe, że było to jeszcze przed studiami i nawet nie pamiętam, w jakim programie je robiłam. Do wszystkich tych zaproszeń ślubnych i urodzinowych używałam grafiki komputerowej. Oczywiście można robić też takie papierowe używając np scrapbookingu, ale te zaprojektowane w komputerze mają tą przewagę, że można szybko dodrukować ich dowolną ilość. Można też łączyć te dwie techniki – wiele razy tak robiłam, jak choćby przy tych lawendowych zaproszeniach, gdzie nawycinałam się serduszek. Także jeśli chcecie robić sobie sami ślubną papeterię lub spodobał Wam się pomysł papierowych zaproszeń na urodziny, to grafika komputerowa może Wam się przydać.
Plakaty, ulotki
Najczęściej zleca się takie rzeczy fachowcom. I owszem: jak się ma firmę i budżet na to przeznaczony to pewnie dobrze tak zrobić. Ale co, jeśli jesteście członkiem jakiegoś zespołu, grupy, które są zupełnie niekomercyjne i nie macie takich funduszy? Tym bardziej jeśli ktoś czuje, że ma zmysł plastyczny, warto zapoznać się z programami graficznymi. Mi się zdarzyło robić plakaty dla chóru w którym śpiewam i oazowe ulotki 😉 Ludzie często próbują takie rzeczy skleić w Wordzie, ale myślę, że lepiej zaprzyjaźnić się z Inkscape’em.
Kartki okazjonalne
Pierwszą, którą pamiętam zrobiłam ponad dwa lata temu (była to kartka ślubna z prezydentem na ślub moich znajomych). To opcja dla ambitnych z całą pewnością. Jeśli chcemy taką kartkę po prostu komuś dać, można skorzystać z grafik umieszczonych w Internecie z zezwoleniem do korzystania w celach niekomercyjnych. To znacząco może ułatwić sprawę, jeśli ktoś nie jest biegły w rysowaniu 😉
Zindywidualizowane prezenty
Czasem mamy tak, że chcemy dać komuś coś wyjątkowego. Coś takiego specjalnie dla niego. Ja też tak miewam i zdarzało mi się w takim przypadku wykorzystywać grafikę komputerową. Wiele firm oferuje kubki i inne gadżety, na które mogą nanieść przesłany przez nas obraz czy zdjęcie. Ja ze dwa razy robiłam grafikę na kubki dla znajomych, a oprócz tego jeszcze na poduszki i fartuchy kuchenne. Ostatnio nawet sama te poduszki szyłam. Ale nie ma takiej konieczności.
Identyfikacja wizualna
Grafika komputerowa przydała mi się też do stworzenia loga. Robicie coś fajnego i macie swój fanpage i inne media społecznościowe? Jeśli jest to mała inicjatywa i nie chce się jeszcze angażować profesjonalisty, można spróbować stworzyć identyfikację wizualną samemu. W modzie i tak są proste loga. A jeśli nie ma się koncepcji, zawsze zostaje posłużenie się napisem i jakimś kształtem.
Szyciowe koncepcje
Użycie programów graficznych przydaje się też w projektowaniu uszytków. Bardzo pomocne są one do robienia zestawień materiałów, także już w takich proporcjach, jakie zamierzamy zastosować. Można dzięki temu sobie takie proporcje ustalić i zobaczyć, jak to wszystko wygląda. Zamierzam rozwinąć ten temat później i pokazać Wam jak to robię, bo ja właśnie w ten sposób często projektuję ułożenie materiałów na uszytkach.
Wykroje
Tutaj też zastosowanie związane z szyciem. Głównie mam tu na myśli programy wektorowe. Można w nich stworzyć wykrój, który wydrukujemy nawet na domowej drukarce. Taki wykrój jest w pełni skalowalny. Pewnie też Wam kiedyś więcej o tym opowiem. Nie wszystkie wykroje robię w ten sposób, ale większość i tak wklepuję w Inkscape’a, żeby sobie je rozmieścić na takiej powierzchni materiału, jaki mam kawałek. Pozwala mi to bardzo ekonomicznie wykorzystywać materiały.
To na razie tyle mi przyszło do głowy. Macie jeszcze jakieś pomysły na zastosowania grafiki komputerowej? Prawdopodobnie rozwinę część z tych punktów w przyszłych wpisach. Planuję też podobny, tylko w odniesieniu stricte do Inkscape’a. A Wy w jakich celach korzystacie z programów graficznych?